🌞 %20 İndirim #YazKampanyasi🌴
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Halı seçimi hakkında dekoratif fikirler

Halı seçimi hakkında dekoratif fikirler

Dört metre kare mi, altı metre kare mi ?
Olmadığı zaman eksikliğini hissettiğimiz, doğru ve uygun olanı seçmediğimizde fark
edilmediği gibi görüntü kirliliği yaratan halı ve killimlerin, mekan içinde nasıl kullanmalı ve seçmeliyiz püf noktaları neler ele alarak, dekorasyonda halının nasıl etkili bir faktör olduğunu göreceğiz.
Günümüzde artık eskisi kadar halı kullanımı yoğun olmasa da özellikle evlerimizde hala dekorasyonda tercih edilen unsurlardan. Halının mekana sağladığı ısı ve ses yalıtımı düşünüldüğünde bahar mevsimlerinin vazgeçilmez parçası diye de adlandırmak mümkün.
Peki, bahar dönemlerinde ısımızı koruyan dört mevsim de ses yalıtımı sağlayan halılarımızı nasıl seçmeliyiz.
  •       Öncelikle evlerimizde ya da mekanlarımızda bu ister mağaza ister bir ofis de olabilir,elinizde var olan mobilyaların hikayesine imajına ya da sıfırdan ele alınıp düzenlenen bir mekan ise de yeni alınacak mobilyalara göre halı veya kilimi seçmek doğru hamledir. Elinizdeki mobilyalara göre hareket etmek size doğru halıyı bulma konusunda pusula olduğu gibi mekan içindeki kompozisyonu da tamamlamış olacaktır. Tabi buradaki püf nokta tüm odayı dekore edip yerleştirdikten sonra boş kalan alanın büyüklüğüne en uygun olan modeli seçmeniz. Yani halı seçiminde kesinlikle acele etmemelisiniz. Özellikle kalabalık ve sıkışık bir görünüm olmasını istemiyorsanız, ölçüleri mobilyaların bitiş noktasını hesaplayarak almalısınız.
  •       Mobilyaların pusula görevi henüz bitmedi. Eğerki mobilyalarınız açık renk beyaz krem ve kum tonlarında ise; halı ve kilim konusunda biraz daha cesur canlı tonlar, özgür seçimler yapabilirsiniz. Açık renkli mobilyalarla birlikte koyu renkleri bünyesinde barındıran bir model dahi kullanıp kontrast denge şıklığına ulaşabilirsiniz. Buradaki püf nokta ise zeminde seçtiğiniz kilim ya da halıya yakın aynı motifler içeren koltuk üstü yastıklarına veya koltuk şallarına yer verip daha zengin bir mekan algısı yakalayabilirsiniz.
  •       Mekanlarınız dar ise yolluk modelleri arasından seçim yapmak doğru olacaktır. Ayrıca dar mekanlarda mobilyaları az tercih etmenin yanında halıve kilim seçimlerinde açık renkli modeller kullanmanız mekanı daha geniş ve ferah gösterecektir.
  •       Halı renklerini büyük mobilyalara göre değil de kırlent, perde ve aksesuar gibi yoğunluğu az olan renklerde tercih etmeniz uyumu yakalamanızda size kolaylık sağlayacaktır. Hatta mekan içerisindeki en az en küçük rengi halı veya kilim renklerinde tercih edip zeminde kullandığınızda başrol etkisi yarattığını görebilirsiniz.
  •       Çok sık kullandığınız mekanlarınızda aşınmaya karşı ekstra dirençli modeller seçmeniz uzun ömürlü olmasında fayda sağlayacaktır. Burada önemli olan püf nokta mekan içerisindeki ağır mobilyaların altında halının ve kilimin kalmamasına dikkat etmek önemlidir.
  •       Koyu zeminli mekanlarda konstrast tonlar kullanarak şık sonuçlar elde edebilirsiniz. Halı seçiminde kafanızı karıştıran iki model arasındaki sonucu size mekanınızın zemini fısıldayacaktır. Mekanlarınıza zor da kalınca kulak verebilirsiniz.
  •       Evlerimizde genellikle en çok kirlenmeye müsait olan alanlar ise ıslak hacimlerdir. Peki kimdir bu ıslak hacimler; mutfak ve banyolar. Adı üzerinde ıslak olduğunda kire daha müsait olacağından koyu tonlar ve biraz fazla desenli halılar tercih edebilirsiniz. Bu halı seçimlerindeki en önemli nokta ise kaymaz halı kilim türlerinden olması ve olası ev kazalarının önüne geçilmesidir.
  •       Ve son olarak tabiki bizler için değerli çocuklarımız. Halılar ile en çok haşır neşir olan bebeklerimiz. Hal böyle olunca çocuk odasında tercih edilen modellerin özellikle antialerjik olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü, evinizin küçük üyesi kilimlerden çıkan tozlardan alerji olabilir. Hatta aynı şekilde sizin de alerjik solunum sorunlarınız varsa antialerjik özelliğine dikkat etmeli ve seçimlerinizi ona göre yapmalısınız.
Geniş mekanları birbirinden ayırmak için ya da bir alanı sınırlandırmak
amacıyla da zeminde kullanacağınız halı ve kilimler dekorasyonun kurtarıcı
donatıları olarak bilinmektedir. Bu amaçla kullanacağınız hali seçimleriniz için
ise, mekanı ayıracağınız ve sınırlandırmak istediğiniz alanda öne çıkması
gereken mobilya ya da hikayeniz her ne ise, onun zıt tonlarında renkler
seçmeli ya da formunda özgür davranarak şık bir mekan oluşturabilirsiniz.
Son olarak çok duymuşsunuzdur; ‘moda geçer stil kalır.’ der Coco Channel ve
stil gerçekten zamansız ve yanlışı olmayan tek doğrudur. Tabi eğer o stil sizinse.
İşte en altın püf nokta aslında bu. Kendi tarzında seni ifade eden mekanlar
dekor etmek.
Kendinizi tanımanız dileklerim ve sevgilerimle,
Aybüke ESER | İç Mimar
Blog Son Eklenenler
Halı Ölçüsü Alırken Metrekare Hesaplama

Halı Ölçüsü Alırken Metrekare Hesaplama

Halı ölçüsü alırken ve metrekare hesaplama yaparken, ölçü birimlerini doğru bir şekilde kullanmak önemlidir.

Devamını Oku
27.02.2024
Ev Dekorasyonunda Vintage Desenli Halı kullanımına 12 Öneri

Ev Dekorasyonunda Vintage Desenli Halı kullanımına 12 Öneri

Ev dekorasyonu, kişiliğinizi ve tarzınızı yansıtan unsurlarla dolu olmalıdır. Bu unsurların arasında, mekanı tamamlayan ve karakter katan vintage halılar da önemli bir yer tutar. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen bu halılar, sıcaklıkları ve benzersiz desenleriyle evinize zarif bir dokunuş katar. İşte ev dekorasyonunda vintage halıları kullanmanın 12 yaratıcı yolu:

Devamını Oku
20.02.2024
Modern Ev Dekorasyonunda Trend Halı Modelleri ve Stil İpuçları

Modern Ev Dekorasyonunda Trend Halı Modelleri ve Stil İpuçları

Ev dekorasyonunda halılar, odaların atmosferini tamamlayan ve tarzınızı yansıtan önemli bir unsurdur. Modern evlerde ise halı seçimi, minimalist ve çağdaş tasarımlarla uyumlu olmalıdır. Peki, modern evler için en trend halı modelleri nelerdir ve bunları nasıl kullanabilirsiniz?  

Devamını Oku
20.02.2024
Metre olmadan halı ölçüsü nasıl alınır ?

Metre olmadan halı ölçüsü nasıl alınır ?

Bu yazımızda evinizde herhangi bir ölçüm aleti olmadan halınızı sereceğiniz yerin ölçüsünü nasıl alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Devamını Oku
16.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.